Szef sztabu wyborczego PiS: legalizacja leczniczej marihuany zależna od jej skuteczności

Sprawy związane z leczniczym wykorzystaniem marihuany.
master420
Posty: 225
Rejestracja: 24 cze 2015, 9:35

Szef sztabu wyborczego PiS: legalizacja leczniczej marihuany zależna od jej skuteczności

Post autor: master420 »

- Jeśli badania kliniczne wykażą skuteczność leczenia marihuaną, wówczas należałoby ją zalegalizować do celów leczniczych - powiedział Stanisław Karczewski, zapytany o stanowisko jego partii w kwestii leczniczej marihuany.

Stanisław Karczewski podkreślił, że jako lekarz może się podzielić swoją opinią dotyczącą legalizacji leczniczej marihuany, ale w sprawie skuteczności takiej terapii muszą się wypowiedzieć eksperci. - Chodzi o schorzenia bardzo ciężkie, neurologiczne (...) Ja bym aż tak wielkiej nadziei w skuteczności takiego leczenia nie pokładał - zaznaczył.

- Nie mówię, że marihuana do celów leczniczych nie powinna być zalegalizowana (...) Jeśli jest skuteczna, to wtedy należałoby oczywiście na te cele zalegalizować - podkreślił.

Prace nad projektem ruszą niedługo?

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska nie wykluczyła w środę, że już podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, w przyszłym tygodniu, posłowie mogą rozpocząć prace nad projektem ustawy, która dopuszczałaby stosowanie w Polsce leczniczej marihuany.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dotyczący dopuszczenia stosowania w Polsce leczniczej marihuany, jest obecnie opiniowany. Oznacza to m.in. sprawdzenie czy nie narusza on przepisów konstytucji lub czy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

Przygotowany przez posła Patryka Jakiego (klub Zjednoczonej Prawicy) projekt zakłada, że w przypadku, gdy lekarz prowadzący stwierdzi, że u pacjenta występują wskazania medyczne do zastosowania terapii substancjami zawierającymi olej konopny (olej RSO), będzie mógł wystawić zaświadczenie lub receptę.

Dotyczyć miałoby to pacjentów, którzy nie są uzależnieni, a u których stosowana jest terapia paliatywna, cierpiących na stwardnienie rozsiane, padaczkę, miażdżycę bądź AIDS.

***

17 kwietnia Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany. TK zaznaczył, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.

Trybunał uznał, że analiza zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz prawa farmaceutycznego prowadzi do wniosku, że w obecnym stanie prawnym w Polsce nie ma możliwości legalnego zaopatrzenia się w marihuanę i wykorzystywania jej do celów medycznych. Zarazem TK zwrócił uwagę, że możliwe jest używanie marihuany do celów medycznych, o ile została przywieziona z zagranicy.

Według TK pogłębia to niespójność między celami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii a tymi wynikającymi z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

PAP, kk
ODPOWIEDZ