Strona 1 z 1

Posiadanie marihuany i uprawa na własny użytek zdekryminalizowane w Chile!

: 10 lip 2015, 8:38
autor: master420
Niższa izba parlamentu w Chile przegłosowała we wtorek ustawę pozwalającą obywatelom na uprawę konopi na własny użytek dla celów medycznych. Za nową ustawą opowiedziało się 68 posłów, a 39 było przeciwnych. Chile, choć uchodzi powszechnie za kraj konserwatywny, już od dłuższego czasu liberalizowało prawo antynarkotykowe i jest obecnie uważane przez ekspertów za lepiej przystosowane do wymagań rynkowych od Urugwaju.

Pro-marihuanowy ruch w Chile jest wyjątkowo silny, a przykładem tego są największe targi konopne w Ameryce Południowej – Expoweed. Potwierdza to także nowa ustawa, przyjęta w tym tygodniu przez niższą izbę chilijskiego parlamentu, która likwiduje oficjalnie karę więzienia – maksymalnie 15 lat – za sadzenie, sprzedaż i przemyt produktów z konopi.

Na jej mocy obywatele Chile będą mogli uprawiać w domu 6 roślin konopi na użytek medyczny i posiadać 10 gramów marihuany w przestrzeni publicznej. Jeśli dokument przejdzie bez problemów przez senat i uzyska pozytywną opinię komisji ds. zdrowia, zdepenalizowany zostanie także użytek rekreacyjny.

Za nową ustawą opowiedziały się głównie ugrupowania komunistyczne i lewicowe. Karol Cariola, jedna z inicjodawczyń, należąca do lewicowej koalicji prezydenta Michelle Bacheleta, nazywa ten krok „historycznym dniem dla użytkowników medycznych”, dodając również, iż „jest to głos dla tych, którzy nie chcą być dłużej prześladowani i chcą mieć dostęp do leku, który mogą uprawiać w swoim własnym ogrodzie”.

Medyczna marihuana była już wcześniej legalna w Chile, ale na leczenie trzeba było uzyskać zezwolenie ministerstwa zdrowia, a nowa ustawa tę regulację znosi. Pierwsza duża, rządowa uprawa dla celów medycznych, została przy tym uruchomiona już wcześniej, bo w kwietniu tego roku w stolicy kraju pod auspicjami wszystkich sił politycznych. Nieoficjalnie, uprawa konopi dla celów rekreacyjnych kwitła jednak w Chile od przynajmniej dekady, z policją przymykającą powszechnie oko.

Oficjalną walkę o sadzenie konopi wygrała po raz pierwszy Fundacja Daya, organizacja pozarządowa zajmująca się wspieraniem finansowym terapii przeciwbólowych, w listopadzie 2014, która rozpoczęła szybko uprawę roślin przeznaczonych na pomoc chorym na raka. Jej prezydent, Ana Maria Gazmurri, twierdzi że: To krok we właściwym kierunku. Jesteśmy optymistami, że projekt ten przejdzie szybko. Za miesiąc powinien przejść przez komisję ds. zdrowia, a za dwa powinien przejść przez senat.

https://magivanga.wordpress.com/2015/07 ... e-w-chile/